Mycie i pielęgnacja pędzli do makijażu

Czyszczenie i pielęgnacja pędzli do makijażu są niezwykle ważne, aby utrzymać higienę, zapewnić odpowiednią aplikację produktów oraz przedłużyć żywotność pędzli. Podczas malowania pędzle narażone są na kontakt ze skórą i zbierają z niej martwy naskórek, różnego rodzaju bakterie, które zaczynają się namnażać. Następnie ponownie przenoszone są na skórę twarzy zostawiając część bakterii, które prowadzą do zanieczyszczeń, zaskórników czy powstawania różnych chorób skóry. Pozostałości po makijażu na naszym pędzlu to nic innego jak drobnoustroje, które często prowadzą do powstawania niechcianych wyprysków czy krostek. Poza tym brudnym pędzlem nie osiągniemy wymarzonego efektu w makijażu. Oto kilka kroków, które warto przestrzegać.
 
Czyszczenie pędzli:
Przygotowanie: Zbierz potrzebne narzędzia takie jak: - delikatny szampon, olejek, płyn micelarny, specjalne mydło do czyszczenia pędzli - miska lub sylikonowa mata do czyszczenia pędzli, rękawice do mycia pędzli, ręcznik Zwilżenie: Zwilż pędzel delikatnie pod bieżącą ciepłą wodą. Uważaj, żeby woda nie była za gorąca, bo może zniszczyć włosie. Upewnij się, że woda nie dostaje się do nasady pędzla, ponieważ może to osłabić klej używany do łączenia włosia z rękojeścią. 
Mycie: Nałóż niewielką ilość szamponu lub mydła na dłoń lub inne narzędzia do mycia pędzli, a następnie delikatnie wmasuj w włosie pędzla. Pamiętaj, aby nie przesadzać z naciskiem, żeby nie uszkodzić włosia. Najlepiej będzie jak opuszkami palców delikatnie, ruchami masującymi, nie szarpiąc włosia, będziesz czyścić włosie. Jeśli pędzel jest płaski to staraj się prowadzić ruchy w kierunku góra-dół (posuwiste), a jeżeli okrągły ruchy koliste. Pędzle do suchych produktów (sypkie i prasowane cienie do powiek, puder, róż, bronzer, rozświetlacz) najlepiej myć delikatnym szamponem lub mydłem, żeby nie zniszczyć włosia. Natomiast pędzle przeznaczone do produktów mokrych (podkład, baza, korektor, bronzer, róż, pomada czy mokre cienie do powiek) myjemy olejkiem i wodą. Prostym sposobem na domycie z produktów wodoodpornych jest zastosowanie płynu dwufazowego a następnie umycie go w olejku z wodą. Pamiętaj, żeby wszystkie pędzle myć bardzo delikatnie.
Do łatwiejszego czyszczenia warto zakupić sylikonowe maty lub rękawice do mycia pędzli. Jeżeli nie masz czasu a potrzebujesz czystego i zdezynfekowanego pędzla możesz użyć płynu do czyszczenia pędzli w sprayu. Wystarczy spryskać włosie a następnie wytrzeć w chusteczkę pozostałości produktu. Czynność powtarzaj do momentu czystego pędzla. Używanie środka dezynfekującego (zawierają alkohol) do czyszczenia codziennego może wysuszyć włosie, które straci swoją sprężystość. Niektóre środki myjące mogą obklejać włosie przez co będzie ono bardziej sztywne, mniej elastyczne i gorzej będzie pracowało z kosmetykiem. Wtedy najlepiej dobrze wypłukać pędzel. Dlatego używaj bardzo delikatnych i sprawdzonych środków myjących. Jeżeli zauważysz, że włosie (szczególnie naturalne) nie jest już tak miękkie to możesz użyć odżywki do włosów. Ale nie stosuj jej zbyt często, ponieważ taka odżywka może zatkać przestrzenie między łuskami włosia przez co pędzel straci swoją naturalną przyczepność i może gorzej rozprowadzać produktu.
Spłukiwanie: Dokładnie spłucz pędzel pod bieżącą ciepłą wodą, kontynuując delikatne ruchy pulsacyjne, aż woda przestanie być zabarwiona i pędzel zostanie w pełni oczyszczony. Nie wyciskaj mocno i nie ciągnij za włosie.
Wyciskanie: Delikatnie wyciśnij nadmiar wody z pędzla, lekko formując go palcami. Następnie ponownie lekko odciśnij wodę w ręczniku lub chusteczce higienicznej.
Suszenie: Po delikatnym wyciśnięciu wody, uformuj włosie pędzla, aby przywrócić mu pierwotny kształt, następnie połóż pędzel na czystym ręczniku i na skraju blatu, aby wyschnął. Unikaj suszenia pędzli w pionie, gdyż woda może dostać się do nasady i osłabić klej. Nie susz suszarką i na kaloryferze. Pamiętaj, że pędzle naturalne powinno suszyć się w specjalnych osłonkach, żeby zachowały swój kształt. Bez osłonek jego włosie podczas schnięcia zacznie odstawać i będzie się puszyć.
 
Pielęgnacja pędzli:
Regularność: Regularnie myj pędzle, szczególnie te używane do produktów ciekłych, kremowych lub tłustych, które mogą pozostawiać resztki.
Unikanie zanurzania: Staraj się nie zanurzać pędzli w wodzie powyżej nasady, aby nie osłabić kleju.
Separacja produktów: Staraj się używać oddzielnych pędzli do różnych rodzajów produktów (np. jeden pędzel do cieni, inny do podkładu), aby uniknąć mieszania kolorów i tekstur.
Przechowywanie: Przechowuj pędzle w poziomej pozycji lub w specjalnych pojemnikach, aby chronić włosie i zachować ich kształt. Nie przechowuj pędzli w wilgotnych pomieszczeniach i w miejscu nasłonecznionym.

Pamiętaj, że czyste pędzle są kluczowe dla zdrowej skóry, unikania infekcji i uzyskania pięknego makijażu. Regularne dbanie o pędzle przedłuży ich żywotność i zapewni Ci komfort podczas aplikacji produktów.

Jak często myć pędzle:
Częstotliwość mycia pędzli do makijażu zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj używanych produktów, częstotliwość użycia pędzli oraz preferencje osobiste. Oto ogólne wytyczne:

Pędzle używane codziennie lub do produktów płynnych/kremowych: Pędzle używane do aplikacji podkładu, korektora, cieni do powiek czy różu w formie kremu lub płynu powinny być myte częściej, najlepiej po każdym użyciu lub co 2-3 dni. Produkty płynne mogą pozostawiać resztki i bakterie, dlatego ważne jest, aby regularnie je czyścić.
Pędzle do produktów sypkich (np. cienie do powiek, puder): Pędzle używane do aplikacji produktów sypkich zwykle nie wymagają tak częstego mycia. Mogą być czyszczone raz na 1-2 tygodnie, choć warto je od czasu do czasu wstrząsnąć, aby usunąć nadmiar produktu.
Pędzle do produktów kremowych: Pędzle używane do różnych rodzajów produktów kremowych, takich jak cienie w kremie czy błyszczyki, powinny też być myte codziennie lub co kilka użyć w zależności od intensywności używania.
Pędzle do produktów konturowych lub brązujących: Pędzle używane do produktów do konturowania, bronzerów czy rozświetlaczy można czyścić co 1-2 tygodnie, chyba że używasz ich codziennie to 2 razy w tygodniu powinno wystarczyć.
 
Pamiętaj, że powyższe wytyczne są ogólne i można je dostosować do własnych preferencji oraz warunków. Jeśli masz wrażenie, że pędzle zbierają dużo produktu lub zaczynają się go gubić, warto je wtedy wyczyścić niezależnie od wcześniej ustalonego harmonogramu. Ważne jest również monitorowanie stanu higienicznego pędzli i reagowanie na to, co wydaje się być najbardziej odpowiednie dla twojej skóry i potrzeb.

Czym czyścić pędzle:
Istnieje wiele produktów i metod, którymi możesz czyścić pędzle do makijażu. Oto kilka opcji:

Specjalistyczne mydła lub szampony do pędzli: W sklepach kosmetycznych i drogeriach dostępne są specjalne mydła lub szampony przeznaczone do czyszczenia pędzli do makijażu. Są one delikatne, nie uszkadzają włosia pędzli i skutecznie usuwają resztki produktów.
Szampon baby lub delikatne mydło: Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznego szamponu, możesz użyć delikatnego szamponu dla niemowląt lub łagodnego mydła. Upewnij się, że nie zawierają one silnych substancji chemicznych, które mogą uszkodzić włosie pędzli.
Oliwka lub olej kokosowy: Oleje te mogą być używane do rozbicia i usunięcia zaschniętych resztek produktów z pędzli. Wystarczy nałożyć niewielką ilość oleju na dłoń  i delikatnie wmasować w włosie pędzla, a następnie dokładnie spłukać.
Alkohol izopropylowy: Możesz również użyć alkoholu izopropylowego do dezynfekcji pędzli. Spryskaj pędzel alkoholem, a następnie delikatnie przetrzyj go o czysty ręcznik lub chusteczkę, aby usunąć resztki produktów.
Mycie ręczne lub maty do czyszczenia pędzli: Na rynku dostępne są również maty do czyszczenia pędzli, na których możesz delikatnie masować pędzle z mydłem lub szamponem, a następnie spłukać. To ułatwia proces czyszczenia i pomaga w dokładnym usunięciu zanieczyszczeń.
 
Niektóre metody mogą być bardziej odpowiednie dla pewnych rodzajów pędzli lub produktów. Pamiętaj, aby po każdym czyszczeniu dokładnie spłukać pędzle, pozbywając się wszelkich pozostałości mydła lub szamponu. Warto także regularnie dezynfekować pędzle, szczególnie jeśli używasz ich na różnych osobach lub na obszarach wrażliwych na bakterie.